PL
EN

Julia Mach

Julia Mach

Po uzyskaniu, w 1997 roku, dyplomu w Państwowej Szkole Baletowej Opery Wiedeńskiej, studiowała filozofię na Uniwersytecie w Wiedniu oraz taniec w Hogeschool voor Muziek dans en w Rotterdamie (Holandia) . W kwietniu 2010 uzyskała tytuł magistra na Uniwersytecie Brucknera w Linz ( Austria) .

W 2002 roku otrzymała stypendium danceWebEurope. Zaczynała karierę profesjonalną jako solista w Operze w Grazu , w Austrii. W kolejnych latach, jako freelancer, współpracowała w Wiedniu z wieloma choreografami i reżyserami, m.in.: Chris Haring ( Liquid Loft ), Liz King ( Tanztheater Wien), Georg Blaschke, Rose Breuss, Doris Ebner i Roderich Madl ( Pilottanzt ), Elio Gervasi i Catherine Guerin . Dzięki stypendium wspierajacym pracę za granicami Austrii przyznawanego przez Urząd Kanclerza Federalnego Sztuki w Austrii, współpracowała z Teatrem Dada von Bzdülöw przy realizacji spektaklu "Eden" oraz "Barricade of Love" .

Występowała jako solistka nowej wersji "Le Sacre du Printemps" w reżyserii Klausa Obermaiera wykorzystującej technologię 3D. Z tym projektem wystąpiła m.in. w Royal Festival Hall w Londynie oraz w obecność duńskiej królowej na otwarciu "Festival Aarhus". Stale współpracuje z artystami nowych mediów w Polsce i Austrii .

W 2005 roku był nominowany do tytułu "najciekawszy tancerz młodego pokolenia" przez międzynarodowe pismo branżowe "Ballet - Tanz -International" . W roku 2007 miała miejsce premiera jej własnej choreografii "Visitores" (we współpracy z Filip Szatarskim). Austriacka premiera odbyła się na " Tanz ist'-festival". Jej kolejna solowa praca "fishinyou " miała premierę w "Burgenländische Tanztage"(Austria) i nagrodzony została przez Federalne Ministerstwo Sztuki po pokazie na "Tanzwut'-festival" w Wiedniu. W 2010 roku współpracowała z trójmiejskimi choreografami: Leon Dziemaszkiewicz i Joanna Czajkowska . W 2011 zrealizowała kolejny spektakl “Alien Anonymous”. 2011 roku zagrała w filmach krótkometrażowych: “Better Dead than Read” (Stephan Richter / Markus Scholze), “Alchemia” (Oskar Kozlowski / Maciek Jurewicz) i współpracowała przy choreografii "Jakub 2" Filipa Szatarskiego . Ostatnio wzięła udział w projekcie " tor_sO " z zespołem Feinsinn i współpracowała przy realizacji "Clever Project" Radka Hewelta i Filipa Szatarskiego .