PL
EN

Maciej Chojnacki

Maciej Chojnacki
(1977) Scenograf. Absolwent Wydziału grafiki i malarstwa gdańskiej ASP.
 
Stypendysta na Wydziale Scenografii Bezalel w Jerozolimie i w Hochschule w Sankt Gallen w Szwajcarii. Debiutował w roku 2003 scenografią do przedstawienia "Ulica Gagarina" w reż. F. Falka w Teatrze Wybrzeże. Od tego czasu współpracuje z teatrami w całym kraju, m.in. z Teatrem Wybrzeże, Teatrem Narodowym w Warszawie, Teatrem im. S. Jaracza w Łodzi i Teatrem im. J. Kochanowskiego w Opolu, Teatrem Powszechnym im. Z. Hübnera w Warszawie, Sceną Przodownik w Warszawie ("Allegro moderato" Sz. Bogacza). Przygotował scenografię do ponad trzydziestu spektakli.
 
W 2008 roku zdobył Złotą Maskę za scenografię do przedstawień: "Sędziowie" St. Wyspiańskiego  i "Nieśmiały na dworze" T. de Moliny w Teatrze im. J. Kochanowskiego. W tym samym roku w Zabrzu podczas VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" otrzymał wyróżnienie za scenografię do przedstawienia "Osaczeni" w reż.  Małgorzaty Bogajewskiej w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi.

Z teatrem Dada von Bzdülöw pracował przy dwóch spektaklach: (2004) Kilka błyskotliwych spostrzeżeń (a' la Gombrowicz), oraz (2009) Czerwona trawa.